Trentino-Alto Adige


Trentino-Alto Adige


V italsky mluvícím Tridentsku (Trentino) převládá kuchyně benátská. V německy mluvící části se setkáme s prvky, jako jsou wursty, eintopfy a černý chléb. Obě oblasti se vzájemně propojují. Knedlíky neboli Knödel, zelí jako Kraut neboli crauti, špek jako Speck, křen Kren nebo cren a vídeňské buchty se konzumují v zařízeních nazvaných jak pasticeria, tak Konditorei. 


Velmi oblíbená je uzenina mortandella vyráběná s vepřového masa s přídavkem koření a bylin. Dalším typickým jídlem trentinské kuchyně je carne salada, jehož základem je hovězí a koňské maso nakládané na dvacet až třicet dní do nálevu kořeněného česnekem, rozmarýnem a šalvějí a poté opékané a podávané s fazolemi a cibulí.

Nezaměnitelně chutné sýry jsou: Vezzena, Spressa, Tosela, Nostrano Val di Fassa, Nostrano Fiavé, Trentingrana, Carlomagno, Ziger, Almkäse, Bergkäse, Graukäse, Lagundo Bauernkäse, Caprino di Cavalese a výrazně aromatický Puzzone di Moena jsou individuální a velmi ceněné sýry.

Převážná většina vín se uvádí na trh jako vína odrůdová, kde bílá aromatická vína dominují. Jsou to: Müller-Thurgau, Sylvánské zelené, Sauvignon, Ryzlink rýnský a vlašský, Pinot Bianco a Grigio, Chardonnay, Tramín a další. Z obce Tramin má svůj původ odrůda Tramín. Na počest tohoto vína se zde každoročně konají tramínové slavnosti.

Chladnější klimatické podmínky alpských vinic jsou rovněž velmi příznivé pro červená vína odrůd Teroldego, Marzemino a Lagrein. Významným centrem pro výrobu šumivých vín je Trento a mají zde sídlo i výrobci šumivých vín slavných jmen jako jsou Ferrari a Cesarini Sforza. Víno Santo Trentino, je přírodně sladké víno vyrobené z hroznů sušených na slámě, podobně jako slámové víno.

Tento region nabízí milovníkům vína široké spektrum vín špičkové kvality, kde každá odrůda má své specifické mikroklima. Colli di Bolzano je suché červené víno z odrůdy Schiava z okolí Bolzana. Přední červené víno regionu se nazývá Santa Maddalena. Nalezneme zde i bílá šumivá vína jako je Bianco nebo růžová, jako je  Rosato z odrůd Chardonnay, Pinot Bianco, Pinot Nero a Pinot Meunier.


Zdroj: http://www.italsky-raj.cz ...

Přihlášení

Vyplňte údaje. Lorem ipsum dolor it samet.