Tiramisu

Tiramisù - Author: Le ciel azuré


Tiramisu


Tiramisu je tradiční italský dezert. Slovo tiramisù vzniklo z tirami su, což znamená vytáhni mě nebo "zvedni mě". Ve volném překladu "rozvesel mě". Díky jedné z přísad - tvarohovému sýru mascarpone - ho můžeme řadit k jednomu z nejtučnějších dezertů vůbec.

Protože tiramisu obsahuje syrová vejce, není možné dezert dlouho skladovat z důvodu nebezpečí salmonelózy. Nyní již se dají použít pasterovaná vejce, zde nákaza nehrozí.


Výroba

Tiramisu se vyrábí z tvarohového sýra mascarpone, který se šlehá s vajíčky (nebo jenom žloutky) a cukrem, případně šlehačkou (podle zvyklostí). V misce se prokládá speciálními piškoty, namočenými do silného espresa, které může být ještě ochuceno italským mandlovým likérem Amaretto. Povrch dezertu se posype práškovým kakaem.

Historie

Tiramisu je dnes jedním z nejoblíbenějších a nejznámějších italských receptů. Dějiny moderního receptu se dají vysledovat překvapivě pouze do roku 1970 do města Treviso v severní Itálii. Podobné recepty ale pocházejí už z doby renesance a ze Sieny, Florencie a Benátek.


Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Tiramisu ...

Přihlášení

Vyplňte údaje. Lorem ipsum dolor it samet.