Puglia

Olive - Author: Pietro Di Bello


Puglia


Kraj Puglia byl chudý, a proto se drahá koření nahrazovala aromatickými bylinami. Místní chilli (peperoncini) se používají místo pepře z dovozu. Tymián, mateřídouška a rozmarýn potraviny konzervují a zároveň dochucují. Tento region je největším zdrojem vína a i olivového oleje


Zdroj potravy pochází převážně ze zemědělské činnosti, o pestrost stravy se starají ryby a dary moře. Apulie je domovem fazolí, artyčoků, čekanky, baklažánu, paprik, rukoly a dalších. Specialita pro tento kraj je sýr Cacioricotta, který kombinuje kozí sýr s tvarohem ricotta, také jemný smetanový sýr Burrata a zralý Podolico del Gargano. Oba jsou z kravského mléka. Nalezneme zde celou řadu ovčích sýrů Caciofiore, Canestrato Pugliese, Fallone di Gravina, Ricotta Forte a Scamorza. Opravdovou místní specialitou jsou na slunci sušená rajská jablíčka neboli Pomodori secchi. Jsou dnes rozšířeny po celém světě. Původním záměrem v jižní Itálii bylo sušit tomaty jako zásoby na zimu, kdy čerstvá rajčata nebyla a konzervování ještě nebylo známo. Dnes se sušená rajčata používají možná víc v okolním světě než v samotné Itálii, a to jako součást předkrmů nebo do omáček, kterým dávají výraznější chuť. Nejlepší plody pro sušení jsou z odrůdy zvané Roma. Jsou nikoliv kulatého, ale podélného tvaru jako švestka, mají více dužiny a méně jader.

 Z oblasti Salento pochází první růžové víno Itálie, které se proslavilo na zahraničním, zejména americkém trhu - Five Roses Rosé. Toto víno bylo poprvé nalahvováno v roce 1943 do půllitrovek od piva, v době kdy spojenecká armáda, která se vylodila v Salernu, postupovala Apulií směrem k severu, kde měla za úkol bombardovat Němce, kteří tvrdošíjně hájili Siegfriedovu linii. Po válce se toto víno stalo prvním vývozním artiklem z Apulie a tak se vinařství Leone de Castris zapsalo do vinařské mapy a proslavilo ve světě.  Aleatico di Puglia je delikátní dezertní červené víno z odrůdy Aleatico, které se pěstuje po celé Puglii, přichází na trh ve dvou variantách jako Dolce Naturale (15% alkoholu) a fortifikované Liquoroso (18,5%). 


Zdroj: http://www.italsky-raj.cz ...

Přihlášení

Vyplňte údaje. Lorem ipsum dolor it samet.