Palio di Siena

Palio di Siena - foto by Janus Kinase


Palio di Siena


Palio jsou dnes revokace středověkých slavností v Itálii. Jedná se o drsný dostih na neosedlaných koních, který se pořádá na, pro tuto příležitost, vytvořené dráze, často na městských náměstích. V tomto modelovém souboji spolu bojují městské čtvrti o palio, praporec z ceněného materiálu, který má čtvrti přinést úctu a posvěcení pro příští rok.


To nejslavnější palio se běhá v Sieně již od 13.století. Dostih městských čtvrtí byl tehdy, a je i dodnes, spíše společenskou událostí než sportovní akcí. Významné osobnosti navštěvovaly a navštěvují tuto slavnost. Byli mezi nimi i někteří papežové, údajně i český král Karel IV. Palio v Sieně se běhá dvakrát do roka. 2.července je to Palio di Provenzano (běhá se na počest Madony di Provenzano) a 16. Srpna je to Palio dell´Assunta (běhá se na počest Svaté Matky Boží). Tento dostih, i když prošel od svého počátku několika změnami, je nejdéle běhaným dostihem od svého počátku až dodnes, a je tedy chráněn UNESCO, jako kulturní dědictví.
Další významná palia se běhají např. na konci května v Legnanu, na počest bitvy u Legnana, a v září v Asti. Jezdci a koně jsou městskými čtvrtěmi smluvně najímáni, aby je zastupovali a bojovali za ně v tomto závodě o čest.


Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Palio ...

Přihlášení

Vyplňte údaje. Lorem ipsum dolor it samet.