Marche

Porchetta - Author: Oishi Kuranosuke


Marche


 Můžeme se zde setkat především s plody moře. Velmi využívané jsou ústřice, krevety, scampy a ryby. Brodetto je jediná rybí polévka v Itálii, do které se přidává šafrán. Velmi oblíbené jsou také nadívané pokrmy. Můžete zde dostat nadívané olivy, dále třeba nadívaného králíka nebo nadívané jehněčí olivami, houbami, nebo třeba divokým fenyklem. 


Místní olivy jsou obzvláště velké, proto se nevyužívají k výrobě olivového oleje. Nejpopulárnějším masem v této oblasti je vepřové a právě odtud pochází světoznámá sušená šunka prosciutto di Carpegna. Porchetta je celé rožněné selátko, které se tradičně konzumuje studené uvnitř křupavého sandwiche. Tento pokrm se zrodil právě v Marche.

Z okolí města Fabriano pochází salám s fenyklem zvaný Salame di Fabriano. Oblast Marche je domovem makaronů. Zdejší makarony jsou velmi tenké nudličky. Patrně nejznámějším centrem výroby je město Campofilone. Takovým typickým pokrmem jsou těstovinami Spinosini, které se vyrábějí ručně a podávají se společně s parmskou šunkou, parmazánem, petrželkou, olivovým olejem a citronovou šťávou. V tomto kraji se setkáme i s ovčími sýry. Mezi známé ovčí sýry patří Pecorino di Montagna a Pecorino dei Monti Sibillini. Mezi typické regionální produkty patří místní likér Moretta di Fano, které se vyrábí z brandy, anýzu a rumu. Další speciální likéry, se kterými se zde můžeme setkat, jsou Varnelli, Meletti a Boghetti. Káva, která se zde nazývá Turchetto, je káva, do které se dolévá tmavý rum, a pijí ji převážně místní rybáři před tím, než jedou na moře.
Pro tento region jsou typická červená a bílá vína. Rosso Conero a Rosso Piceno Superiore jsou dvě nejznámější vína. Lacrima di Morro D'alba je další odrůda purpurově červeného vína. Považuje se za kuriozitu tohoto regionu. Slavné bílé víno z odrůdy Verdicchio se nazývá Verdicchio Dei Castelli di Jesi. Zajímavým druhem červeného šumivého vína z odrůdy Vernaccia Nera je Vernaccia di Serrapetrona


Zdroj: http://www.italsky-raj.cz ...

Přihlášení

Vyplňte údaje. Lorem ipsum dolor it samet.