Campania

Vesuvio - Author: Franconian


Campania


Právě odtud pochází pizza taková, jakou ji známe. Její „vynálezce“ pocházel z Neapole. Druhou zajímavostí je, že rajská jablíčka se začala používat také právě zde – do té doby si lidé mysleli, že díky své červené barvě jsou jedovatá. Mezi místní delikatesy patří crostini (pozn.opečené malé kusy chleba – „malá topinka“ ) s buvolí ricottou a citronovou marmeládou, jehněčí játýrka, tartar z tresky s citronovým dresingem, rustikální sýrová pizza a pasta s fazolemi Villaricca.


 Také káva je v tomto regionu velmi důležitá a sami Neapolci jsou přesvědčeni, že káva, kterou připraví různí lidé ze stejných surovin je jiná, tudíž žádná káva není stejná. Asi nejslavnějším sýrem Campánie je Mozzarella, a ta pravá nese označení Mozzarella di Bufala Campana. Dalšími vynikajícími sýry jsou Caciocavallo PodolicoCarmasciano, Provolone del Monaco, Manteca, Pecorino Bagnolese a Pecorino Laticauda.

Nyní se na chvilku zastavíme u Mozzarelly. Svůj původ má v provinciích Campanie a Lazio, kde se dodnes vyrábí z buvolího mléka. Zbytek Itálie i Evropy vyrábí Mozzarellu průmyslově-z pěny sirovátky, do které se přidá mléko a syřidlo. Mozzarella di Bufala je měkký sýr perlově bílé barvy, má jemnou chuť a osobitý ráz. Vyrábí se ručně a je tvaru bochánku, k dostání je v různých velikostech. Již v 17. století se tento sýr vyráběl ve větším množství. V současné době je pravá Mozzarella di Bufala poměrně drahá. Podává se většinou na konci stolování.  V Neapoli z Mozzarelly, rajčat a ančoviček připravují sendvič obalený v mouce a šlehaném vejci smažený na olivovém oleji. Velmi kvalitní Mozzarellu dělá rodina Bartolli. Tato rodina vyrábí i jiné výrobky z buvolího mléka, například Ricotta, Provola, Caciocavallo a dokonce i máslo a mléko.

Oblast Campania je nejvhodnější pro pěstování vinné révy, pocházelo odtud nejslavnější víno říše Falernum. Paradoxem je, že odrůdy vína sem přivezli Řekové. Mezi známé druhy vína patří Aversa, což je bílá odrůda vína a Sprinio. Dále například Aglianico del Taburn, Campi Flegrei, Bianco, Rosato, Rosso, Aglianico. Nejušlechtilejší odrůdou bílého vína Jižní Itálie je víno Fiano di Avellino z odrůdy Fiano. Jeho velkým soupeřem je bílé víno Greco di Tufo, také patří mezi velmi kvalitní vína. 


Zdroj: http://www.italsky-raj.cz ...

Přihlášení

Vyplňte údaje. Lorem ipsum dolor it samet.